Gyakran ismételt kérdések
Gyakori kérdések a távhőszolgáltatással kapcsolatban
Hány fok van egy átlagos panellakásban?
A törvényi előírás 20 °C fok biztosítását irányozza elő a lakóhelyiségekben, de a távhő által szolgáltatott meleggel egy megfelelő radiátorokkal felszerelt lakásban ennél jelentősen magasabb hőfok is tartható. Egy helyiség hőfoka nagymértékben függ az épület szigetelésétől, a fűtőtestek mennyiségétől és műszaki állapotától, radiátorszelepek műszaki állapotától, nyílászárók minőségétől és még a szomszédos helyiségek, lakások fűtöttségétől is. Hőtérképezéssel pl. könnyen és gyorsan kideríthető, hogy merre szökik el a meleg egy tömbházból. A társasházak, panelházak esetében a szigetelésről a lakóközösségnek kell gondoskodnia a közös képviselő közbenjárásával.
Hány fokos kell legyen a fűtővíz, illetve a radiátor?
Szeretnénk leszögezni, hogy szerződésünk lakáshőmérsékletre szól, ezért vannak olyan üzemállapotok, amikor a radiátor és a cső is akár teljesen hideg, de a szoba hőmérséklete megfelelő.
Ennek oka a korszerű időjárásfüggő szabályozás, melynek eredményeképpen megtakarítást tudunk eszközölni a fogyasztók számára.
A rendszerben cirkuláltatott fűtővízhőmérséklet időjárásfüggő, vagyis minél hidegebb a kint mért hőmérséklet annál forróbb vizet kever az automatika a rendszerbe. A szolgáltató a fűtővíz hőmérsékletet úgy állítja be, hogy minimum 22 °C hőmérsékletet biztosítson a lakásokban, de ehhez a fentebb említett feltételeknek is meg kell lenniük. Ezen felül, ha szabályozzuk a termosztatikus szeleppel a radiátort, vagyis az ötös szabályozatlan állapotnál valamelyik kisebb fokozatra állítjuk, akkor a beállított fokozat (0-5) és a helyiségben uralkodó hőmérséklet függvényében a radiátor lehet a teljesen hidegtől a felül meleg alul hideg állapoton át a teljesen forróig váltakozó hőmérsékletű.
Miért van az, hogy a felsőbb emeleteken melegebb van, míg az alsókon hűvösebb?
A lakótelepi rendszer sajátossága, hogy a fűtési melegvíz a tizedik emelettől lefelé áramlik, így az alsóbb szintekre alacsonyabb hőkőfokú víz érkezik a hőleadóba, melynek kompenzálására az alsóbb szinteken nagyobb radiátorok vannak beszerelve. Ugyanakkor sajnos ezt a problémát teljesen kiküszöbölni az épület sajátosságai miatt nem lehet, ennek ellenére az elmúlt évek fejlesztése (átkötő szakasz és termosztatikus szelep beépítése) eredményeképpen ezek a különbségek jelentősen csökkentek.
Honnan tudom, hogy megfelelő méretűek-e a radiátoraim?
Ehhez érdemes szakember, nevezetesen pl. az épületek hőigényét ismerő szolgáltató segítségét kérni. Tervezett felújítás esetén a szolgáltató ingyenesen felméri a radiátorokat, és műszaki paraméterekkel együtt javaslatot, valamint ajánlatot is ad a cserére, ezt szorgalmazva évek óta radiátorcsere akciót hirdet meg minden tavasszal.
Kicseréltethetem a radiátoraimat a lakásban?
A radiátorcsere a szolgáltatás zavartalan biztosítása érdekében engedélyköteles. Célszerű a cserét a szolgáltató szakembereivel végeztetni, de ha külső vállalkozót választunk, szükséges a tervezett munkát a szolgáltató szakembereivel előre egyeztetni. A radiátorcsere-bejelentési nyomtatvány és szerelési útmutató innen letölthető.
Radiátorcsere követelményei: itt látható.
- a) Kizárólag acélcső használata.
- b) Kizárólag hegesztett kötések alkalmazása.
- c) Csőfolytonosság biztosítása átkötő vezetékkel, amelyben mindennemű átmérőszűkülés vagy elzáró szerelvény beépítése tilos. Ez még abban az esetben is követelmény, ha az új szerelést megelőzően ilyen átkötés nem is létezett.
- d) A radiátor egyetlen elzáró szerelvénnyel szerelhető (felső szelep), második elzáró szerelvény (alsó, un. torlószelep) beépítése műszaki okok miatt tilos.
- e) Mindennemű, a rendszer későbbi levegősödését okozó légzsák kialakítása kerülendő.
- f) A munkálatok a fűtési időszak szüneteltetése alatt (05.15-09.15) H-Cs 8-14, P 8-11 óra között végezhetők, a rendszer víztelenítése majd újratöltése, kivételes esetektől eltekintve, egy és ugyanazon napon történik a fent említett időintervallumban.
Miért éppen hideg a fűtőtest?
Ez a leggyakrabban tapasztalt probléma, a magyarázat elég sokrétű, de alapvetően következő okokra vezethetőek vissza:
- a radiátor vagy a fűtési strang (felszálló vezeték) légtelenítést igényel. Ez főleg a fűtési idény elején vagy radiátorlyukadás miatti rendszerürítést követően szokott előfordulni. A problémát légtelenítés/stranghuzatás általában megoldja (bejelentés alapján ezt a problémát gyorsan igyekszünk orvosolni). Ezért kérjük, hogy a fűtésindulást követő héten a szelepeiket tartsák 5-ös állásban.
- a radiátor „kontrába” van kötve, mely azt jelenti, hogy a cső felöli, vége van alacsonyabban a fűtőtestnek, ezért a levegő a radiátor végéből nem tud távozni. Ezt csak víztelenítéssel és szereléssel lehet orvosolni.
- a régi Radal típusú radiátorok harmadik bordájánál beépített pillangó szelep elromlott, mely általában azt jelenti, hogy leszakadt az elzáró része, gátolva ezzel a víz szabad áramlását mely így csak az első 3 tagban áramlik. Ezt a hibát a radiátor cseréjével lehet megoldani.
- a termosztatikus szelep, a hosszú ideig tartó zárt állapot miatt le van tapadva
- a szoba elérte a termosztatikus radiátor szelepen beállított, valamelyik ötösnél kisebb hőmérsékleti értéket
- éppen abban a napi 2 x 10 percben ellenőrizte mikor a fűtési szivattyú automatikusan leáll a légtelenítési program részeként
- korlátozott szolgáltatás van a fűtőmű rendszerében bekövetkezett üzemzavar miatt.
Mit tegyek, ha levegős a rendszer?
A szabályozó szelepet nyissa 5-ös, teljesen nyitott állásba és hagyja úgy egész nap, esélyt adva így az automata légtelenítő programnak (naponta 2 x 10 perc) a beszorult levegő eltávolítására. Ha a hiba másnapra sem szűnik meg, jelentse be a 24 órában hívható ügyeletünkön. Fontos, hogy a hiba elhárultáig ne zárja el a szelepet.
Nem egyformán meleg a víz a konyhában és a fürdőszobában.
Ha a konyhában alacsonyabb hőmérsékletű víz folyik a csapból, mint a fürdőszobában, akkor a konyhai felszálló vezetéken nem megfelelő a melegvíz áramlása a cirkulációs rendszerben mely tulajdonképp használatra kész hőmérsékleten hivatott tartani a gerincvezetékben a vizet. Ennek karbantartása a társasház feladata, kérjük, keresse fel a problémával a közös képviselőt. Ez a jelenség csak a kisebb lakások, illetve 4 emeletes tömbházak esetében fordul elő, mert a vizes helyiségek külön vezetéken vannak, míg a 10 emeletesek nagy lakásaiban 1 melegvíz felszálló vezeték van lakásonként, ahonnan minden helyiség ugyanazt a melegvizet kapja.
Miért nincs este 10 után melegvíz?
A fűtőmű folyamatosan biztosítja a társasházak számára a minimum 40 °C-os vizet. Ha a csapból valamiért alacsonyabb hőmérsékletű víz folyik, akkor a cirkulációs rendszerben van a hiba, amelyet a társasháznak kötelessége rendben tartani. Fürdési időszakban (18 és 21 óra között) azért jön hamarabb a melegvíz, mert az adott felszálló vezeték használatban van, cirkulál benne a melegvíz.
Kevesebb lesz a melegvíz és alacsonyabb lesz a hőmérséklet a lakásokban, ha a Dunakeszi Diáknegyedben is elindul a távhőszolgáltatás?
Ez egy teljesen alaptalan ugyanakkor sajnos meglehetősen elterjedt tévhit. A kazánházban a beépített kazánteljesítmény megfelelő biztonságot nyújt a teljes hálózat összes fogyasztójának zavartalan ellátásra, ami természetesen előfeltétele is volt az oktatási központ távhővel való ellátásának. A fűtőmű ráadásul egy 6 megawattos tartalék kazánnal is rendelkezik, ami esetleges meghibásodás esetén pótolja a kieső kazánokat. Alapesetben 2 kazán és egy gázmotor üzemel, amely megfelelő teljesítménnyel rendelkezik arra, hogy a diáknegyedet és lakótelepet is kiszolgálja, ezeket segíti ki a tartalék kazán a megfelelő beépített teljesítménnyel. Abszolút korszerű kondenzációs kazánokkal dolgozik a fűtőmű, ráadásul a gázfűtéssel nagyon jó hatásfokot biztosítunk.
Akkor most nyáron nyissam ki vagy zárjam le a radiátoraim szelepeit?
Amint tavasszal lakótömbjükben is megtörtént a fűtés leállítása, kérjük állítsák termosztatikus radiátorszelepeiket teljesen nyitott (ötös) állásba. A szelepek nyári nyitott állásban tartása nem csak a szeleprugót és a termosztatikus tekerőfejet tehermentesíti, hanem a radiátorszelepet is megvédi a letapadástól, így meghosszabbítva mindkettő működési élettartamát.
Optimális működés érdekében állítsák radiátor szelepeiket a maximális nyitott állapotba:
- Ha vége a fűtési idénynek.
- Legalább 1-2 hétig a fűtési idény kezdését követően.
- Minden alkalommal, ha tudomást szereznek arról, hogy a fűtési rendszeren szerelési munka, vízleengedés/töltés folyik.
- Havonta 1-2 szer egy rövidebb ideig.
Miért melegebb a fűtőtest, teteje és/vagy a termosztatikus szelep felőli vége minta az alja, mely akár szinte hideg is lehet?
A válasz a termosztatikus radiátorszelep működésében rejlik. Ahogy a helyiség kezdi elérni a szelepen beállított hőmérsékletet, úgy csökkenti a szelep az áteresztett meleg víz mennyiségét, ami már nem elegendő, de nem is szükséges a teljes radiátor felfűtésére. Ez a jelenség teljesen természetes üzemi állapot hiszen, ha elértük a kért értéket nincs is több fűtésre igény! Ugyanakkor, ha a szelep ötösön van, vagyis már nem szabályozunk vele hőmérsékletet, hanem teljesen kinyitjuk, és az nincs is letapadva, akkor a radiátor hőmérséklete már nem fog számottevően különbözni annak alja és teteje között. Ha mégis az már hibás működést jelent és be kell jelenteni a fent már említett módon.
Mikor kell cserélni a melegvíz mérőmet?
2016.11.18.-ától hatályos kormányrendelet alapján a beszerelést követő évtől számított nyolcadik év végéig tekinthetők hitelesek ezek az elszámolás alapját képező mérők, általában ezt megelőzően, vagy rövidesen utána kerül sor a kiértesítésre és a cserére a szolgáltató részéről. A szolgáltató ezt nyilvántartja, Önnek semmi egyéb dolga nincs ezzel. Ezen időszakon belül külön kérésre cseréljük pl. meghibásodás esetén, amit ugyanott a 24 órás hibabejelentőn kell jelezni.